İmplant Tedavisinin Avantajları

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Çiğneme sırasında kendi dişiniz ile çiğniyormuş gibi hissetmenizi sağlar.

İmplant uygulamaları sağlıklı bir ağız yapısı ve güzel gülüşlere ulaşabilmek için fonksiyon, estetik ve anatomik açıdan doğal dişin en iyi alternatifi olarak görülmektedir.

İmplant tedavisi zor bir uygulama değildir. İmplant uygulamaları ve dişlerin yeniden kazanılması diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kalkacaktır.

Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece gıdaların tam çiğnenmemesinden kaynaklanan mide problemleri azalır.

İmplant üstüne yapılan protezlerde tutuculuk memnuniyet vericidir.

Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur. İmplantların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir ve yumuşak dokulara destek olması sayesinde daha genç bir görünüm ortaya çıkar. Eksik dişler tamamlanır, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur.

Ayrıntılı bilgi ve muayene randevusu için 05493474347
Estetik.dentist

By Dentist Posted in Genel
Featured Image -- 1994

İyi bir hekim olmak için

Dentist:

İyi bir diş hekimi olmak

Originally posted on İMPLANT DİŞ FİYATLARI 2015:

Türkiye’de hastaların büyük bir çoğunluğu, ziyaret ettiği hekim hakkında negatif yorum yapmıyor. Eniyihekim.com üzerinden girilen yorumların %90’ından fazlası olumlu. Oranı çok düşük de olsa, bu olumsuz yorumların ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. O zaman, genel olarak bu olumsuz yorumların kaynağı nedir bakalım…

1. Bekleme odasında uzun bir süre muayene olmayı beklemek

Bu analiz, hizmetin cinsini göz önünde bulundurmaz (özel & sosyal hizmet). O yüzden, çalışma koşullarından dolayı bu yorumların sahibi genellikle sosyal sağlık sektöründeki hekimlerdir. Bu bekleme süreleriyle ilgili yapacak bir şeyleri yoktur. Yine de, özel kurumlarda hizmet veren hekimlerimiz için bir şans var. Size bekleyen hastaları mümkün olduğunca bilgilendirmelisiniz. Genelde özel ofislerde saatler tam olarak bir kişiye göre ayarlanır. Ama bir önceki hastanın işi bir sebeple uzun sürebilir. Bu durumlarda bekleyen hastalarınızı bilgilendirmeyi tercih eden. Ne kadar bekleyeceklerini asistanlarınız aracılığıyla bilgilendirin.

2. Hastayı dinlemede eksiklik

Normalde, bir doktorun bir hastayı ortalama dinleme süresi 15 dakikadır. Bu aslında çok kısa bir…

Orijinali görüntüle 416 kelime daha

By Dentist Posted in Genel

Fiber post uygulama

Diş hekimliğinin birçok alanında son yıllarda önemli değişiklikler oldu bunlardan birisi de fiber postlar ileri derecede tahrik olması yeterlidir en sağlanamayan kanal tedavi görmüş dişler için viber uygulaması yapılmaktadır daha önceden bu vakalarda döküm metal postlar prefabrik postlar vidalı postlar veya karbon postların kullanılması ve üzerine krom kaplama yapılması söz konusu idi.
Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda bu tür sistemleri diş kökü nün zayıflattığı ve kök kırıklarına yol açarak dişin kaybına neden olduğu anlaşılmıştır ayrıca zayıf tutucu ve estetik olarak olumsuz özelliklere sahip olmaları bir diğer dezavantajdır.
Polimer seramik esaslı bir madde olan siber costner ın keşfedilmesi klasik yöntemler ile oluşan olumsuz yönleri ortadan kalkmasını sağlamıştır fiber postlar fiziksel özellikleri bakımından diş dentin ile benzerler elastik modülü hemen hemen benimsin gibidir ve böylece eş değer oranda esner üzerlerindeki restorasyonların kırılmaya direncini arttırır fiber postlar kanala pasif olarak yerleştirildiğinden yani kanal duvarına temas etmediklerinden ve kanal duvarıyla host arasında yapıştırıcı rezin siman aracılığıyla bir yapışma söz konusu olduğundan üzerinde bir stres oluşmamaktadır görülüyor ki sağlam fakat ekmek diş rengi fiber post sistemlerinin geliştirilmesi birçok karmaşık tedaviye iyi bir çözüm fırsatı getirmiştir aşağıda fiber post uygulama fotoğrafı görüyorsunuz.
Ayrıntılı bilgi için bizi 0549 347 4347 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

image

Fiber post

estetik diş

Sertaç Kızılkaya

By Dentist Posted in Genel
Estetik Diş

Lamina Diş Kaplama

Porselen Lamina Diş Kaplama Nedir?

Porselen lamina diş kaplama, dişlerinde çapraşıklık olan bireylere, ortodontik tedaviyi istemeyen kişilerde, aralıklı dişlerde, diş beyazlatma ile giderilemeyecek ağır renklenmelerde, kanal tedavisi görmüş ve renklenmiş dişlerin üzerine, diş formundan memnun olmayan bireylere, yaygın çürükleri olanlara veya çok fazla miktarda dolgusu olan bireylere uygulanabilir. Porselen laminalarda en çok dikkat edilmesi gereken şey, diş sıkma ve diş gıcırdatma hastalığı olan bireylerdir. Bu hastalarda laminaların kullanım alanı biraz sınırlıdır.

Porselen lamina uygulamalarında, bireyin estetik bir görünüme kavuşması amaçlanır. Dişte mevcut olan kusurların giderilmesi amaçlanır. Bu kusurlar, diş çapraşıklıkları olabilir, kahverengi renklenmeler olabilir, yaygın çürükler olabilir yada çok fazla miktardaki dolgular olabilir. Bunların laminayla örtülmesi sonucu hasta, çok güzel bir estetik görünümlü gülüşe sahip olur. Dolayısıyla buda bireyin, sosyal ortamdaki öz güvenine olumlu olarak yansır.

 Porselen Lamina Diş

Estetik Porselen Lamina Diş

 

Porselen laminalar, ince bir porselen tabakasının dişin ön yüzeyine yapıştırılma esasına dayanan bir uygulamadır. Bu uygulamalarda dişin sadece ön yüzeyinden 0.5mm-1mm kadar bir törpüleme yapılır. Daha sonra istediğimiz tonda, şekilde, boyutta porselen yapraklar hazırlanır. Bu porselen yaprakları sanki birer takma tırnaklara benzetebiliriz. Bu türdeki yaprakların dişe yapıştırılmasıyla porselen lamina dediğimiz uygulamalar ortaya çıkar.Laminalar kompozit içerikli materyallerle yada porselenden yapılabilir. Kompozit içerikli materyal dediğimiz, halk arasında “beyaz dolgu” olarak adlandırılan, reçine esaslı materyallerdir. Her ikisinde de dişin hazırlanması yaklaşık aynıdır. Kompozit laminaların en büyük dezavantajı, ne kadar iyi malzeme kullanılırsa kullanılsın 2-3 yıl sonra renklenmeye başlamasıdır. Porselen laminalarda ise bu renklenme ortaya çıkmaz. Ne kadar uzun süre kullanılırsa kullanılsın, porselen laminalarda renklenme söz konusu değildir.

Porselen Lamina Nasıl Yapılır?

 

Uygun endikasyon konulduktan sonra, ilk seansta gerekli olan bölgelere minik iğnelerle bir uyuşturma işlemi yapılır. Bu uyuşturmadan sonra dişlerdeki törpülemeler yapılır ve hastadan ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Hasta, kliniği terk etmeden önce mutlaka geçici dişleri ağzına takılır. Hasta, bir kaç gün boyunca bu dişlerle yaşar. Bir sonraki seansta laminaların ağıza provası uygulanır. Provalarda ortaya çıkan eksiklikler giderildikten sonraki seansta hasta gerçek porselen laminaları yapıştırılarak dişlerine kavuşturulur. Bu özelliklerinden dolayı porselen laminalar hem hastalar hemde doktorlar açısından oldukça konforlu uygulamalardır.

Laminaya karar verirken, dişlerin kapanışı ve çeneler arasındaki durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi durumların olduğu hastalarda porselen lamina uygulanması maalesef sınırlıdır.

Porselen laminalarda, uygulama öncesi dişten çok az miktarda törpüleme yapıldığı hatta bazı vakalarda hiç törpüleme yapılmadığı için hastalarda hassasiyet gibi problemler ortaya çıkmaz. Dişin bütünlüğü böylece korunmuş olur. Çok ince hazırlandıklarından dolayı dişe yapıştırıldıktan sonra doğal dişten ayırtedilemeyecek kadar güzel bir görünüm meydana gelmiş olur. Porselen laminaların, tedavi süresinin 3-4 gün gibi kısa bir süre olması, diğer yöntemlere göre daha avantajlı olmasını sağlar.

Bağlantı

Panoramik diş röntgeni

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya Bakırköy Ataköy 9 kısım diş kliniğinde panoramik diş röntgeni çektirmek için randevu almak gerekmektedir.

Randevu için 05493474347

Panoramik diş röntgeni bütün çeneyi ve dişlerin köklerini görebilmek için gereklidir.Yirmi yaş dişlerinin konumları ve açıları panoramik diş röntgeni ile rahatlıkla görülebilmektedir.

Panoramik diş röntgen çektirebileceğiniz yerler:

İstanbul Bakırköy

Bilim Diş Kliniği

Diş macunları

Diş macunları uzun yıllardır kullanılır ve diş sağlığının oluşmasında önemli rol oynar diş fırçalamada ilk amaç estetik 1 aslında ön dişlerin arka dişler den daha dikkatli fırçalanması sadece bu dişlerin kolay parçalanmasından kaynaklanmakta bunların görünen dişler olması kişinin bu bölgeye ayrılır önem vermesini sağlamaktadır.  Insanlar dişlerini estetik sebeplerle fırçalamaya mecbur kalmaktadırlar ohalde diş yüzeylerine koruyucu veya tedavi amaçlı bir madde sürülecek s burada en iyi yol diş macunundan yararlanmaktadır böylece insana hem estetik amaçlı dişlerim fırçalanmış hem de onun içindeki yararlı maddelerden istifade etmiş olurlar.  Iyi bir diş macununda aranan özellikler şunlardır.  Dişin bakteri planı gidermeli ve bu işlem sırasında mine ve ben yine zarar vermemeli Iyi bir temizleme yapmalı.  Yumuşak partiküller bir aşındırıcı ya sahip olmalı.  Ağız mukozasına irritan etki göstermemeli.  Bütün bileşenleri vücut sağlığı için zararsız olmalı.  Ağza ferahlık vermeli ağız ve dişler den kolay temizlenebilme li akıcı parlak olmalı uygun fiyatlı olmalıdır.  Diş macunları çocuk durdurucu asit nötralize edilir bakteri öldürücü engin inhibe edici diş taşları oluşumunu önleyici beyazlatıcı bentin hassasiyetini tedavi edici ve hatta diş eti hastalıklarını önleyici maddeler ile zenginleştirilmiş bilmektedir diş macunları içindeki bu etkin maddeler hergeçen  gün artmaktadır.

cam fiber2

Cam fiber köprü ve kullanım alanları

Eksik dişinizin yerine hiç diş kestrmeden ve implant yaptırmadan diş yaptırabilirsiniz.

Modern diş hekimliğinde , fiber takviyeli sabit diş protezleri klasik metal-seramiklerin yerini almaya ve yararlı bir alternatif olmaya başlamıştır.

Bu yöntem için muhafazakar bir yaklaşımda olmamak gerekir. Eksik dişlerin yerine diş yaparken yan dişlerin kesilmesi gibi bazı sakıncaların üstesinden gelebilmeyi sağlayan cam fiber diş köprüleri her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlamıştır.
Diş eksikliği olan hasta hem estetik hemde fonksiyonel köprülerine tek bir seanslık tedavi ile kavuşabilir.

Cam Fiber Diş

Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin diş hekimliğide uygulamalarda kullanımı giderek artmaktadır. Uzun fiberler içeren kompozitlerin fiber demetinde 1000 ila-200.000 tane tek fiber vardır.

Dişhekimliğinde kullanılan fiberlerin en yaygını üstün estetik ve mekanik özelliklerinden dolayı cam fiberdir. Cam fiber, biyomekanik olarak dişe ve çene kemiğine benzerlik göstermektedir. Termal genleşme katsayısı kompozit dolgulara yakındır.

Günümüzde 5 farklı tipte cam, fiber yapımında kullanılmaktadır.

A-cam: % oranında soda ve kireç içeren yüksek alkali camdır.

C-cam: Yüksek kimyasal dirence sahip bir kimyasal camdır.

E-cam: Düşük alkali içerğine sahip bir elektriksel yapıdır. Neme karşı dirençlidir. Güçlendirmede kullanılan cam fiberlerin P’si E-cam fiberdir.

S-cam: (Yüksek dayanıklı cam), e Si O², % Al² O³, Mg0 içerir.

D-cam: Üstün elektriksel özelliklere sahiptir.

 

Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin diş hekimliğinde kullanım alanları:

  • Diş eksikliğinin giderilmesinde köprü protezi olarak kullanımı,

Günümüzde diş hekimliğinde, metal alt yapının kullanılmadığı, kompozit yapay dişlerin komşu doğal dişlere yüksek yoğunlukta fiberler kullanılarak bağlandığı teknikler geliştirilmiştir.

Dişte minimal operasyon gerektirmeleri,estetik olmaları, kısa sürede (tek seansta) hazırlanabilmeleri,metal içermemeleri, biyo uyumlu olmaları,tüm kompozit resin restorasyonları gibi tamiri kolay,yeniden polisaj yapılabilir olmaları,implant protezlere göre daha ekonomik ve cerrahi risk taşımamaları bu tip restorasyonların avantajlarıdır.

Metal destekli seramik restorasyonlara altarnatif olarak geliştirilen bu  köprüler, travma yada başarısız endodontik tedavi nedeniyle kaybedilen dişlerin restorasyonunda,periodontal prognozun şüpheli olduğu durumlarda,lokal anesteziyi tolere edemeyen ve medikal nedenlerle uzun süreli tedavi uygulanamayan vakalarda kullanılabilmektedir.

  • Geniş diş aralıklarının kapatılmasında kullanımı diğer en yaygın kullanım alanlarıdır.
  • Sallanan dişlerin splintlenmesi (sabitlenmesi)
  • Kırık diş restorasyonlarında kullanılabilmektedirler.